Pozorište mladih u Sarajevu ima izuzetnu čast da nakon pedesete izvedbe predstave Aladin najavi i pedesetu izvedbu predstave Trg ratnika u režiji Dine Mustafića, prema tekstu Nicka Wooda, dramaturgija Almir Imširević, scenografija Dino Mustafić i Irena Žic, kostimografija Irena Žic, videoart Zlatan Filipović, koja će se odigrati 11. marta 2009. godine u Pozorištu mladih u Sarajevu.

Predstava Trg ratnika u kojoj igraju Belma Lizde-Kurt i Mario Drmać premijerno je izvedena 29. aprila 2005. Kvalitet ove predstave potvrđuje kako izuzetno pozitivna recepcija publike, ali i veliki broj osvojenih nagrada na mnogobrojnim gostovanjima u Bosni i Hercegovini i u regiji. Belma Lizde-Kurt i Mario Drmać su za ostvarene uloge u ovoj predstavi dobili nagrade na Pozorišnim igrama u Jajcu 2005. godine, Belma Lizde-Kurt dobila je nagradu za glumu, a Mario Drmać za najboljeg mladog glumca; na Internacionalnom festivalu „Actor of Europe“ u Makedoniji 2005. godine Belma Lizde-Kurt dobila je nagradu „glumica Evrope“; Mario Drmać i Belma Lizde-Kurt su za „partnersku igru“ dobili nagradu redakcije časopisa Tmača art, „Tmačin prsten“ 2005. godine; također za „partenrsku igru“ Belma Lizde-Kurt i Mario Drmać dobili su nagradu žirija Međunarodnog teatarskog festivala autorske poetike u Mostaru 2008. godine; nagradu za režiju dobio je i reditelj Dino Mustafić na Pozorišnim igrama u Jajcu 2005. godine, a iste godine predstava Trg ratnika dobila je nagradu pubilke za najbolju predstavu.

U drami „Trg ratnika", Nick Wood nam, umjesto „skice rata", nudi nevjerovatno precizan portret žrtava. Tjera nas da ismijemo svoje sopstveno (ne)znanje, da iznova provjerimo onu često rabljenu, a rijetko provjeravanu definiciju, naučenu iz križaljki, a koja nam kaže - „Rat je sukob dvaju ili više zaraćenih strana". Woodovi likovi/naratori su djeca i u tu naivnu definiciju nikako se ne uklapaju. Oni su žrtve, a njihovo stradanje je „proces", a ne tek nesretan i prolazan trenutak. Naša nas naivnost, neki to zovu i dobrotom, tjera da sa nevjericom slušamo kako od nedavno postoji i nauka koja se zove VIKTIMOLOGIJA. Vjerovali ili ne, ona „proučava žrtve i načine kako čovjek postaje žrtva." Ova predstava je prilika da obnovimo svoje znanje i priznamo da je većina nas uplašena od „ponavljanja". Ispit je svaki dan.

POŽELITE NAM SREĆU!