
Čarobnjak iz Oza
Predstava „Čarobnjak iz Oza“ bazirana na jednom od najpoznatijih romana američke dječije literature autora L. Franka Bauma, doživjela je bezbroj teatarskih, TV i filmskih adaptacija od svog objavljivanja 1900, a i dan danas uživa kultni status kod djece i odraslih. Naš „Čarobnjak iz Oza“ nastaje iz potrebe da se u današnjem hipertehnološkom, digitalnom dobu ispričaju nove bajke, fantastične i avanturističke priče,prilagođene djeci i odraslim. U našoj verziji Oz je čudesna zemlja ispunjen prelijepim, ali i strašnim predjelima iz koje glavna junakinja Dorothy pokušava naći put nazad u Kanzas, kod svojih tetka Henrya i tetke Anne.
Jedna prirodna katastrofa (tornado) odvodi Djevojčicu iz svog doma i zavičaja u čudesnu virtuelnu zemlju kojoj vladaju mitska bića poput zlih i dobrih vještica i čarobnjaka Oza. Na tom putovanju susreće smiješna i simpatična bića koja trebaju Mozak (Strašilo), Srce(Limeni) i Hrabrost (Lav). U simboličkom smislu oni predstavljaju tri osobine koje grade humanost: pamet, osjećajnost i odvažnost.
Uzimajući u obzir estetsku i institucionalnu promjenu paradigme u svjetskom pozorištu, koja se zasniva na novim medijima,inovativnosti i mobilnosti, Pozorište mladih Sarajevo pristupa kreiranju sasvim drugačije repertoarske politike koja radikalno kreće u stvaranje nove publike. Ovaj produkcijski, tehnički i estetski zaokret je nužnost. Današnje generacije odgajaju se u bliskom okruženju digitalnih medija i gadgeta, a teatar koji ne „komunicira“ s njima dolazi u opasnost da postane muzej. Zato, u predstavi po prvi put koristimo modernu tehnologiju 3D mappinga i virtuelne scenografije, kako bi s mlađim generacijama ostvarili komunikaciju medijima koji su im bliži. No, zadržavamo i posebnu odgovornost prema publici koje pored umjetničke i zabavne, mora istaknuti i obrazovnu dimenziju.
Zato je cilj Pozorišta mladih oživjeti klasična djela prozne i dramske literature u novom ruhu. Jer klasici su ti koji povezuju stare i nove generacije (kroz nastavne programe osnovnih, srednjih škola i univerziteta) svojim univerzalnim idejama, a „provociraju“ i aktuelni trenutak.
Ovaj projekat računa na osvježenje repertoara Pozorišta mladih Sarajevo i svojevrsni povratak klasicima koji, ponavljamo, povezuju , stare i nove generacije, i tako populariziraju teatar i stvaraju novu publiku koja nije samo ciljano mlađa ili starija. Redovna repertoarska aktivnost, uz snažan marketinški “impuls” obezbjeđuje kontinuiranost projekta, a Pozorište mladih je upravo poznato po projektima koji su već više skoro pet decenija na repertoaru (Tigriček). Naš je osnovni cilj stvoriti jedan takav “kulturni spomenik” u Pozorištu koji će trajati više decenija i “odgojati” nove generacije publike.
-
+
Adaptacija i dramatizacija
-
+
Glumci
Mirza Tanović, Narda Nikšić, Alma Merunka, Damir Kustura, Edhem Husić, Mirza Dervišić, Edin Avdagić, Elma Ahmetović, Suada Ahmetašević, Elma Juković, Filip Radovanović, Aida Bukva, Aldin Tucić
-
+
Reditelj
-
+
Tehnički rukovodilac
-
+
Autor
L. Frank Baum
-
+
Scenograf
Darko Miličević
-
+
Kostimi
Amna Kunovac Zekić
-
+
Kompozitori
Hamdija Salihbegović, Nedžad Merdžanović
-
+
Koreografija i scenski pokret
Belma Čečo
-
+
Inspicijent
Dženana Fazlić
-
+
Vajarka izvođačica
Mirjana Čistopoljski
-
+
Asistentica vajarke
Dženana Fazlić
-
+
Dizajn plakata i afiše
Bojan Mustur
-
+
Marketing
Belma Jusufović
-
+
Svjetlo
Adis Mirojević, Edin Memić
-
+
Ton
Lejla Osmanbegović
-
+
Majstor stolar
Avdulah Musić
-
+
Bravarski radovi
Sulejman Trako
-
+
Dekorateri
Muamer Juhić, Narcis Hasanbegović, Haris Landžo
-
+
Rekviziter
Zajim Maguda
-
+
Garderoberka
Emina Dedović
-
+
Nabavljač
Admir Efendić